Co je to aplikace „Vydry na silnici“ a komu je určena?

Silnice a provoz na nich se stávají v celé Evropě jedním z nejvýznamnějších faktorů, které ohrožují celou řadu živočichů. Vydra říční je jedním z nich. Vydra je největší šelma v našich vodách, ve vodě loví a denně ujde podél vod dlouhé vzdálenosti v řádu kilometrů. Protože je svým životem vázána na vodní prostředí, je schopna v místech přemostění vodních toků překonávat silnice snadněji než ostatní druhy živočichů - prostě je podejde. Bohužel, řada podmostí vytváří neprůchodné bariéry, které nutí zvířata, i vydry, překonávat je „vrchem“ přes silnici. Podobnými bariérami jsou i křížení silnic s toky umístěná na hráze rybníků. Zvířata, která se pak snaží přejít přes silnici, často srazí projíždějící auto. V případě vydry říční je v současnosti autodoprava nejvíce ohrožujícím faktorem celé naší populace. Protože vydra prochází mosty přednostně po suchých březích, opatření zprůchodňující tyto stavby pro vydru poslouží i ostatním druhům suchozemských živočichů, kteří toky a jejich břehy využívají jako přirozené migrační koridory v krajině.

Aplikace je určena zejména pracovníkům orgánů ochrany přírody a správcům silnic, aby získali informace o tom, kde a jak je třeba zlepšit průchodnost silnic pro vydru a další živočichy putující podél vod. 

 

Na čem je mapa založena a co všechno ukazuje?

Na mapě lze zobrazit:

  1. Zaznamenaná místa úhynů vyder na silnicích – jedná se o všechny záznamy od roku 1970, uložené v jednotné Databázi uhynulých jedinců vydry říční v ČR. Sběr uhynulých vyder byl v ČR vždy organizován centrálně, postupně několika organizacemi: nejdříve Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Českým nadačním fondem pro vydru, v současnosti jej organizuje společnost ALKA Wildlife. Samotný sběr je založen na hlášení nálezů od veřejnosti (odborné i laické). V naprosté většině se jedná o nálezy zdokumentované (fotograficky, nebo tělem, které bylo zpracováno pro další detailní analýzy) - podrobnosti naleznete v záložce Data.
  2. Úseky silnic rizikové pro vydru říční – jedná se o vybrané úseky silnic, které jsou mimořádně nebezpečné pro přecházející vydry. Tato místa byla identifikována dvěma způsoby: nálezem uhynulé vydry nebo fyzickou kontrolou vybraných úseků silnic. Každé místo je vždy zhodnoceno z hlediska nebezpečnosti pro přecházející vydry a náročnosti místo upravit, tak, aby bylo bezpečnější. Podle toho je stanovena priorita s jakou je třeba dané místo řešit. Barevně jsou odlišeny tři kategorie: nízká, střední a vysoká priorita (detailněji vysvětleno v záložce Data). 

Na mapě je tedy zobrazeno, kde je třeba vydrám silnici zprůchodnit, která místa jsou z tohoto hlediska prioritní, a jejich stručné zhodnocení i s fotodokumentací a návrhem řešení. Mapování a hodnocení rizikových míst však probíhá i nadále, silnic je prostě mnoho. 

Jak přesně řešit konkrétní místo z technického hlediska je možné s námi konzultovat (kontaktujte nás na adrese lukas.polednik@alkawildlife.eu), či využít metodickou brožuru Vydra a doprava.

 

Uvítáme Vaši zpětnou vazbu! Pokud v mapě objevíte nefunkční prvek nebo jiný technický problém, případně budete mít návrh na vylepšení či doplnění, kontaktujte nás na katerina.polednikova@alkawildlife.eu. Děkujeme.

 

 Kde hledat další informace

Webové stránky www.vydryonline.cz – zde najdete komplexní informace k vydře říční v České republice a sekci Vydra a silnice, kde najdete detailní informace o sběru uhynulých vyder, výsledcích výzkumu, pravidlech pro úpravu rizikových míst, vše včetně odborné literatury, příruček a dalších zdrojů informací. Jestli se zde nedozvíte, co hledáte, využijte online poradnu těchto stránek.

 

Zajímavosti a novinky o vydře říční také naleznete na našem facebookovém profilu Alka Wildlife.

 

Webové stránky www.alkawildlife.eu – oficiální stránky provozovatele mapové aplikace, kde najdete více o naší činnosti včetně dalších projektů týkajících se vydry říční.

 

Brožura „Vydra a doprava. Příručka k omezení negativního vlivu dopravy na vydru říční“ – metodická brožura AOPK ČR, zdarma ke stažení, poštou na vyžádání.

 

Brožura Sběr a analýzy uhynulých vyder v České republice (pdf; 7,5 MB), zdarma ke stažení, poštou na vyžádání

Pokud máte v plánu projekt na řešení konkrétního místa v naší mapě, kontaktujte nás na adrese lukas.polednik@alkawildlife.eu pro detailnější informace. Děkujeme za váš zájem o vydru!

 

Financování

Mapová aplikace vznikla v rámci projektu „Realizace vybraných opatření pro vydru říční v České republice“ financovaného z programu „Malé grantové schéma Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy II Programu CZ02“.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Tento web byl vytvořen za finanční podpory EHP fondů 2009-2014 a Ministerstva životního prostředí. Za jeho obsah je výhradně odpovědná ALKA Wildlife, o.p.s. a nelze jej v žádném případě považovat za názor donora nebo Ministerstva životního prostředí

Sběr uhynulých vyder je částečně financován AOPK ČR.

Detailnější mapování rizikových míst v severních Čechách proběhlo v rámci projektu Lutra lutra financovaného z programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. 

Na tvorbě mapy se podíleli:

Texty: Kateřina Poledníková, Lukáš Poledník, Tereza Mináriková
Fotky: Kateřina Poledníková, Lukáš Poledník, Václav Hlaváč, Štěpán Zápotočný, Stanislav Němec
Datové podklady: více v části Data
Mapový podklad: OpenStreetMap - © Přispěvatelé OpenStreetMap
Copyright:  ALKA Wildlife, o.p.s.