21.2.2025

Hlaste vydry! Těla uhynulých vyder, včetně těch nalezených na silnicích, budou nyní využita i pro sledování znečištění vodního prostředí v rámci výzkumného projektu ApexPol - Analýza kadáverů vydry říční (Lutra lutra) jako nástroj pro monitoring bioakumulativních polutantů ve vodních ekosystémech.

 

18. srpna 2021

Silnice přes Nové mlýny už snad nebude pohřebištěm pro divoká zvířata. Při budování nové cyklostezky zde byly vytvořeny tři propustky. Videa z našich fotopastí ukazují, jak jsou frekventované! https://youtu.be/mcIuBSLqjAI Stejně jako my lidé, i divoká zvířata potřebují bezpečně přecházet přes silnice. 

 

 

17. září 2020

V rámci projektu Lutra lutra jsme v severních Čechách detailně mapovali riziková místa na 25 tocích. Nově tak bylo identifikováno v této oblasti 96 rizikových míst. Místa byla přidána do mapy. 

 

 

9.března 2017

Připravili jsme pro Vás brožuru o sběru a analýzách uhynulých vyder. Sběr uhynulých vyder v celé České republice organizujeme již od roku 2008. Každoročně se podaří zajistit několik desítek kadáverů, které slouží jednak k identifikaci rizikových míst a jsou podkladem pro mapu a také se zpracovávají na různé speciální analýzy. V brožuře se dozvíte vše o tom, jak a kdo uhynulé vydry sbírá, co vše se zjišťuje a analyzuje a co jsme již zjistili. Analýzy přináší cenné informace o stavu populace našich vyder, ale také zajímavé informace o našem životním prostředí.

Brožura je ke stažení v pdf formátu. Pokud má někdo zájem, zašleme i tištěnou verzi.

Přejeme příjemné čtení.

Sběr a analýzy uhynulých vyder v České republice (pdf; 7,5 MB)

 

 

3. května 2015 

Dnes byla zveřejněna nová mapová aplikace Vydry na silnici, tisková zpráva zde. Aplikace zobrazuje výsledky mapování uhynulých vyder z let 1970-2015 a výsledky mapování a hodnocení rizikových míst pro vydry na silnicích v celé České republice.

Soubor rizikových míst v současnosti obsahuje místa z jižních Čech, Vysočiny a Moravy. Mapování míst ale stále probíhá a v průběhu roku 2016 proto budou doplňovány další oblasti ČR. Podstatou mapování rizikových míst není pouze jejich identifikace, ale také jejich zhodnocení a navržení opatření ke zlepšení dané situace.